חדשנות בהוראה

מאת: אפרת מעטוף כלים קטנים גדולים: פדגוגיה דיגיטלית וחדשנות בהוראה

שמחה רבה, שמחה רבה, אביב הגיע, פסח בא!

לקראת חג הפסח המתקרב, שלוש הצעות לגיוון ההוראה באמצעות כלים דיגיטליים.

 

תמונה 2.png

 

רגע לפני שמתחיל חג הפסח, צאו עם תלמידיכם לסייר בפירמידות המצריות.

לרשותכם שני כלים המאפשרים יציאה לסיור ווירטואלי, בלי לצאת מהכיתה:

Egypt Cairo Pyramids | explore ancient egypt

התלמידים יוכלו לשוטט בעצמם ובהכוונת המורה. כאשר מדובר בפעילות עצמאית,, מומלץ למקד את התלמידים באמצעות שאלות מנחות, כך שבסיום הפעילות ישתפו התלמידים את הכיתה ברשמיהם מהסיור.

מקור: סיורים ווירטואליים לקראת חג הפסח, כלים קטנים גדולים

 

תמונה1.png

לקראת חג הפסח, מציעה הספרייה הלאומית למורים מגוון פעילויות חינוכיות - אוסף עשיר של הגדות, פיוטים, מפות ומסמכים מאוספי הספרייה הלאומית. כל הפריטים מוצגים בצירוף הצעות למורים להעשרת הלמידה.

כך, תוכלו למצוא באתר הספרייה אוסף הגדות מתקופות שונות, מסורתיות ולא־מסורתיות, חלקן עתיקות ואף נדירות, בליווי מידע והסברים. מורים המקיימים בכיתתם פעילות מדמה סדר, יכולים לעשות שימוש בהגדות המקוונות לצורך הצגה בכיתה (באמצעות מקרן) וקריאת הטקסטים מתוכן. העיסוק בהגדות הייחודיות יאפשר לתלמידים להיחשף למאפייני התקופה וערכיה. כך למשל, בהגדה בה קראו לוחמי הפלמ"ח, כשבועיים קודם להכרזת המדינה והקמת צה"ל, הרימו המסובים כוסית שלישית לחיי העלייה העברית לארץ ישראל. והטקסט "שמור חמתך על הגויים" לווה באיורים של גיבור הגטו ולוחם התקומה.

באתר הספרייה הלאומית, תוכלו למצוא פרטי מקור נוספים מאוספי הספרייה, כמו פיוטים, מפות ומסמכים. כאשר לצד כל פריט מוצגים הצעות ורעיונות למערכי שיעור ופעילויות בכיתה.

לרשותכם גם מגוון מערכי שיעור מתוקשבים לפסח,העוסקים בצדדיו הרבים של חג הפסח, באמצעות פריטי מקור מאוספי הספרייה הלאומית. ההכנות לחג, ליל הסדר, הגדות של עדות שונות והגדות מיוחדות בנוסח לא-מסורתי.

מקור: פסח בספריה הלאומית, כלים קטנים גדולים

 

 

"וּסְפַרְתֶּם לָכֶם מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת, מִיּוֹם הֲבִיאֲכֶם אֶת עֹמֶר הַתְּנוּפָה – שֶׁבַע שַׁבָּתוֹת תְּמִימֹת תִּהְיֶינָה. עַד מִמָּחֳרַת הַשַּׁבָּת הַשְּׁבִיעִת תִּסְפְּרוּ חֲמִשִּׁים יוֹם, וְהִקְרַבְתֶּם מִנְחָה חֲדָשָׁה לַה'." (ויקרא, כ"ג, ט"ו-ט"ז); "שִׁבְעָה שָׁבֻעֹת, תִּסְפָּר-לָךְ: מֵהָחֵל חֶרְמֵשׁ בַּקָּמָה, תָּחֵל לִסְפֹּר שִׁבְעָה שָׁבֻעוֹת. וְעָשִׂיתָ חַג שָׁבֻעוֹת לַה' אֱלֹהֶיךָ, מִסַּת נִדְבַת יָדְךָ אֲשֶׁר תִּתֵּן, כַּאֲשֶׁר יְבָרֶכְךָ ה' אֱלֹהֶיךָ." (דברים, ט"ז, ט-י).

 

לאחר שנחגוג את חג הפסח, נחל בספירת העומר.

המחלקה למורשת ישראל בערוץ 1, הפיקה בשנת תשע"ג 49 סרטונים קצרצרים (כדקה כל אחד), המציגים 49 עובדות על ספירת העומר – אחת לכל יום.

מורים למורשת ישראל, תנ"ך או מחנכים אשר בכיתתם יש מקרן, יכולים להציג את הסרטונים ( כל הסרטונים או סרטונים נבחרים) בפתיחת היום או השיעור, כפתיח לשיח בנושא.

צפו בסרטונים:

מקור: ספירת העומר | 49 סרטונים, כלים קטנים גדולים

הערות

הוסף תגובה